Headerbg2.png

מה זה SEO? מה המטרה שלו? ואיזה פעולות הוא יודע לעשות?

מה זה מנועי חיפוש? ומה המשמעות של מילות מפתח? למרות שבשנים האחרונות המושגים הפכו להיות מוכרים יותר, הרבה אנשים לא יודעים מה המשמעות של מקדם אורגני לאתרים במנועי חיפוש?

מה זה קידום אורגני SEO?

לפי ״ויקיפדיה״ קידום אורגני אלה מגוון הפעולות המתבצעות במטרה לשפר את מיקומי דפיו של אתר אינטרנט בתוצאות החיפוש של מנועי החיפוש לביטויי החיפוש הנשאלים על ידי שוקי היעד של האתר, עד להשגת אותם מיקומים בצמרת תוצאות החיפוש שיניבו תוצאות מסחריות או אחרות שמצדיקות את ההשקעה בקידום האתר״.

המשמעות במילים פשוטות –  קידום אתר בגוגל, בתוצאות החיפוש האורגניות של גוגל, שמתבססות על חיפוש דרך מילות מפתח.

עמוד תוצאות החיפוש של גוגל

בשונה מקידום ממומן שבעזרתו ניתן ״לקנות״ את המקום הראשון (תחת מודעה המסומנת כפרסומת Ad).

מנועי החיפוש המובילים או ״גוגל״, נבנו במטרה לעשות סדר במציאת אתרים באינטרנט, ולהציג את תוצאות החיפוש הרלוונטיות ביותר לפי מילות המפתח שחיפשתם.

SEO הם ראשי תיבות של Search Engine Optimization, אופטימיזציה לאתר לפי דרישות מנועי החיפוש. גוגל צריך להבין איזה אתר הכי טוב ברשת, בשביל לדרג ולהציג אותו במקומות הראשונים לגולשים, ובשביל להבין את האתר הכי טוב, הוא צריך מישהו בצד של האתר שיעשה פעולות והתאמות שיאפשרו לגוגל להבין את האתר ולגרום לו להופיע במנועי החיפוש. 

מדוע גוגל הוא מנוע החיפוש הפופולרי ביותר?

מנועי חיפוש מאפשרים לגולשים באינטרנט למצוא אתרים לפי חיפוש של מילות מפתח. כל מנוע חיפוש שמקבל מילת חיפוש, מחזיר בד״כ מאות תוצאות רלוונטיות לגולשים. רוב הגולשים צופים רק בתוצאות הראשונות בראש הדירוג (1-10). בדרך כלל גולשים יחפשו את מבוקשם בדף התוצאות הראשון או השני, ולא בדפים שמעבר לכך. לכן נוצרת תחרות בין אתרים להופיע בצמרת הדירוג האורגני של מנועי החיפוש. השפעה כלכלית – יותר תנועה וחשיפה לאתר של גולשים תייצר יותר רווח, בין אם האתר משמש למכירת מוצרים, שירותים או רווחים מפרסום.

כמעט תשעים אחוז (87% בערך) מהגולשים במנועי החיפוש בוחרים בגוגל. ובצדק, גוגל – Google מעבד כיום מעל 60,000 שאילתות חיפוש בכל שנייה בממוצע, אם מעל 3 וחצי מיליארד חיפושים ביום בכל העולם, גוגל ביססה את עצמה (לפחות בעשור הקרוב) כמנוע החיפוש המהיר, היציב והאמין בעולם.

אם בכל זאת לא בא לכם להשתמש בגוגל או שאתם נמצאים בסין, אז בטח תעדיפו להשתמש באחד ממנועי החיפוש האלה: 

 • Yahoo – הוותיק והישן, שעשה הסבה ומתמקד יותר בחדשות, פיננסים ומסחר
 • Baidu – מנוע חיפוש שממשיך לגדול עם אחד וחצי מיליארד חיפושים ביום, משמש בעיקר מיליארד סינים שכנראה טועים
 • Bing – המתחרה העיקרי של גוגל עם יותר מ- 870 מיליון חיפושים ביום
 • Yandex – למעלה מ166 מיליון חיפושים ביום

מה שהפך את גוגל למנוע החיפוש הפופולרי ביותר הוא איכות תוצאות החיפוש שלה. גוגל משתמשת באלגוריתמים מתוחכמים כדי להציג את התוצאות המדויקות ביותר למשתמשים.

גוגל בנתה מערכת שלמה (שמשתדרגת כל הזמן) שמטרתה לגלות ולהבין האם האתר שלכם ראוי למיקום אורגני בתוצאות החיפוש, ע״י מדידת אלפי פרמטרים, גוגל יודעת לחשב איפה ובאיזה מילות מפתח האתרים יוצגו בתוצאות החיפוש.

האלגוריטים של גוגל מסמתך על הרבה גורמים בדירוג האתרים שלו, קישורים, וותק, התאמה להגדרות מנועי החיפוש ועוד, במטרה לצור דרך קשה יותר למקומות הראשונים, המקומות הראשונים מבטיחים לאתר שלכם תנועה רבה של גולשים רלוונטים, הגולשים נכנסו לאתר בצורה ״אורגנית״ או ״טבעית״ דרך המלצתו הישירה של ד״ר גוגל, בידיעה שזה האתר שהם מחשפים ובו הם ימצאו את מבוקשם.

גוגל משקיעה המון מאמצים בשביל שתוצאות החיפוש האורגניות שתקבלו ממנה יהיו מותאמות גם אל הגולשים במדויק ככל שניתן, לפי חיפושי העבר שלכם, מיקמוכם הפיזי, הגיל שלכם, המגדר, תחומי העניין ועוד.

איזה פעולות עושה SEO?

רוב הפעולות שהמקדם האורגני עושה הם פעולות טכניות העוסקות בתיקון שגיאות של האתר מבחינת מבנה האתר, ניקיון קוד האתר, תיקון תקלות שמתרחשות במהלך פעילות האתר, אופטימיזציה לדרישות מנועי החיפוש ולדרישות בעלי האתר, והתאמת האתר לעדכונים של מנועי החיפוש ולכלים נוספים באינטרנט.

לפי איזה פרמטרים גוגל מדרג אתרים?

כיום קשה להגדיר בדיוק את האלגוריתם המשמש את בעלי מנועי החיפוש, מכיוון שהוא נשמר חסוי. ניתן להגדיר אותו על פי רישומים של מנועי החיפוש במשרד הפטנטים ועל פי ניסיון ומוניטין, האלגוריתים מתבסס על המאפיינים הבאים:

 • מהירות – זמן טעינת האתר ועמודיו השונים, בנייד ובנייח
 • תוכן – איכות התוכן בדף ותדירות עדכונו
 • דומיין – איכות וערך האתר בכללי
 • נתוני גולשים – איכות וכמות הגולשים באתר לפי נתונים
 • אופטימיזציה – התאמת האתר להנחיות מנועי החיפוש
 • אבטחת אתר – חיבור מאובטח HTTPS
 • רשתות חברתיות – מאגרים פופולריים שמהם גוגל מושכת נתונים
 • מיקום – מיקומים גאוגרפים של המחפשים
 • רקע – היסטוריית החיפוש של המשתמשים
 • ריספונסיביות – ידידותיות האתר למשתמשי מובייל
 • מילות מפתח – שאילתות החיפוש שהגולש מקיש
 • מדייה – איכות התמונות, סאונד ווידאו
 • השיטות הישנות – On-Site Factor ו-Off-Site Factor
 • גורם סמוי – הגדרות נוספות שאפשר לזהות בזכות ניסיון רב
מעגל פעולות השיווק של מקדם אורגני:
רשימת המשימות הכי חשובות של SEO:
רשימת משימות SEO

 

שיטת הקידום האורגני במנועי החיפוש קיימת מאז שהתחילו להופיע מנועי חיפוש באינטרנט, והרבה לפני גוגל, אנשים השתמשנו ב- Yahoo, Lycos או AltaVista לחיפוש ברשת. מאז עברו והשתנו הרבה חוקים וכללים לאיך להיות רלוונטי בתוצאות החיפוש. 

רבים ניסו, נכשלו וויתרו, מכיוון שמדובר בעבודה קבועה ומתמשכת הדורשת המון ידע מקצועי וניסיון ממשי בקידום אתרים, חברת קידום אתרים טובה היא חברה שחוותה המון ניסוי וטעייה במספר תחומים רחב, לכל שוק ותחום לקידום יש תכונות, מאפיינים ותחרות שונה, חשוב לבחור מקדם שמכיר את התחום שלכם ועבד איתו בעבר.

מאמר זה נכתב ושייך לחברת וויז-מרטינג – שיווק אתרים. אין להעתיק או לשכפל, תוכן או תמונות מהמאמר או מהאתר.